Zoznámte sa: WELLBEING 

Cítite sa v neustálnom strese, kolotoči povinností a napätí? Nemáte čas v kľude sa najesť a nájsť si chvíľu pre seba? Často ste unavení, niekoľko krát do roka chorí a budíte sa ráno unavení a ubolení? Je pre vás náročné na chvíľu vypnúť a nájsť svoju vnútornú pohodu a rovnováhu? Odporúčania a rady, ako to zmeniť, si navzájom často protirečia, a preto môže byť náročné zorientovať sa v nich a robiť efektívne rozhodnutia. Pokiaľ chcete v tomto vysoko rušivom prostredí plnom úskalí zostať mentálne a fyzicky zdraví potrebujeme vysokú psychickú, fyzickú aj telesnú odolnosť. Máme pre vás odpovede na mnohé otázky, ktoré vás trápia. Pohodlne sa usaďte, vypnite telefón a spravte si chvíľku pre seba s článkom Zoznámte sa: WELLBEING.

Komplexné výzvy vyžadujú komplexné riešenia. Tie sa spájajú s pojmom wellbeing. Možno ste ste tento výraz už počuli, ale ak nie, zoznámte sa. Wellbeing predstavuje stav vnútornej pohody, ktorý zahŕňa okrem fyzického a mentálneho zdravia aj vnútornú spokojnosť so svojim životom a pocit naplnenia. Už na prvý pohľad je zrejmé, že wellbeing je rozsiahly a zahŕňa všetky oblasti nášho života od súkromného života, cez prácu, nastavenie mysle až po to, ako trávime voľný čas. Práve ľudia, ktorí zanedbávajú svoj wellbeing a s ním spojený stav vnútornej pohody a zmyslu naplnenia v živote, trpia frustráciou častejšie ako ich okolie, sú nespokojní a pociťujú vnútornú nervozitu. Takýto stav je dlhodobo neudržateľný. Pri neriešení vedie k narušeniu vnútornej rovnováhy (homeostázy) organizmu, čo s sa prejavuje náchylnosťou na rozvoj viacerých ochorení. Medzi ne patria autoimúnne ochorenia, vysoký krvný tlak, problémy so srdcom, hormonálne problémy, alergie, ekzémy, potravinové intolerancie, nespavosť, čoraz častejšie poruchy príjmu potravy, mentálne poruchy a onkologické ochorenia.

Analýza stravovacích nývykov 14 ročnej klientky - 2. fáza Librum consultingu v oblasti stravovania
Analýza stravovacích nývykov 14 ročnej klientky – 2. fáza Librum consultingu v oblasti stravovania

Schopnosť správne sa starať o svoje zdravie nie je vrodená, musíme sa ju učiť. V rámci moderného prístupu k zdraviu spojeného s wellbeingom učíme našich klientov súčasnej starostlivosti o svoju telesnú aj psychickú pohodu. V súlade s definíciou  WHO (World Health Organization) o wellbeingu zlepšujeme celkovú kvalitu a spokojnosť so životom našich klientov a partnerov vďala konceptu 7 piliérov Librum.

7 piliérov Librum prináša komplexné riešenia v oblastiach:

7 piliérov Librum pre váš wellbeing
7 piliérov Librum pre váš wellbeing

Piliér Activity

Predstavuje najmä starostlivosť o fyzické zdravie, pohybový aparát a jeho pripravenosť na pracovnú či športovú záťaž. Zahŕňa zdravý pohyb, prevenciu, rekonvalescenciu – fyzioterapiu a šport. Tento piliér nie je iba o samotnom pohybe, ale je zdrojom podnetov, ktoré nám pomáhajú prekonávať samých seba, vyjsť z komfortnej zóny, stretávať nových ľudí a budovať priateľstvá. Okrem iného nám pomáha budovať sebadôveru vo svoje schopnosti vďaka prekonávaniu svojho lenivšieho a pohodlnejšieho ja.

Školenie trénerov Librum Education: Certified Functional Strength Coach
Vzdelávanie trénerov Librum Education: Certified Functional Strength Coach

Piliér Nutrition

Zdravá výživa je jednou z najaktuálnejších tém moderného tisícročia. Konzumný spôsob života, úbytok pohybovej aktivity, zhoršujúca sa kvalita potravín, zvyšujúca sa cena tých zdravých a množstvo navzájom protichodných odporúčaní “odborníkov na výživu” sú takmer neriešiteľným problémom pre väčšinu populácie. Výsledkom je rastúca krivka výskytu obezity od detského veku až po seniorov, zhoršovanie stavu fyzického a mentálneho zdravia populácie, stále častejšia frustrácia z absolvovaných diét bez viditeľného efektu.

Vďaka lepšej výžive dokážete aj vy zlepšiť svoje zdravie, vzhľad, posilniť vzťahy a putá s kamarátmi a rodinou. Vďaka spoločnému stravovaniu či príprave jedla môžeme objavovať nové zvyky, chute, príbehy a obohatiť tak svoj život o nové podnety. Nie je náhoda, že kultúry naprieč dejinami obľubovali kráľovské hostiny, rodiny sa schádzali za spoločným stolom, obchody sa uzatvárali pri biznis obedoch. Kvalitná výživa nám okrem iného pomáha zlepšovať aj fyzický výkon, sústredenie, pamäť, zlepšovať kvalitu pleti, spánku, spomaľovať a odďalovať starnutie. Venujte výžive vo svojom Lifestyle zvýšenú pozornosť a dosiahnuté výsledky vás pozitívne prekvapia!

Librum Event: Fresh and Healthy Catering
Librum Event: Fresh and Healthy Catering

Piliér Relax

Pravidelná psychohygiena, kvalitný spánok ako aj schopnosť plne sa koncentrovať na riešenie úloh s následným “vypnutím” sú dôležité pre naše mentálne zdravie, regeneráciu organizmu a jeho správne fungovanie. Ľudia bez rovnováhy v piliéri relax strácajú energiu, svoj zápal pre veci, ktoré robia. Vytráca sa z nich entuziazmus, chuť do života, motivácia, kreativita a sú na “najlepšej” ceste k vyhoreniu. Piliér relax je neodmysliteľne spojený s Activity, Nutrition a najmä s nastavením mysle – Mindset. Predstavuje náš zdroj pozitívnej energie a pomáhajú mu aktivity, ktoré robíme podvedome, alebo cielene, aby sme dobili svoje baterky. Ide o súbor opatrení pre lepší spánok, aktívnu psychohygienu, nerušené chvíľky samého pre seba, wellbeing procedúry, čas v príjemnom prostredí, s príjemnými ľuďmi a pri veciach, ktoré nám dávajú zmysel.

Firemný program wellbeing pre zamestnancov: Fyzio on-site
Firemný program wellbeing pre zamestnancov: Fyzio on-site

Piliér Work

Stále viac ľudí čelí rastúcemu pracovnému tlaku, má problém nájsť rovnováhu medzi pracovným a osobným životam, prípadne stráca zmysel v práci, ktorú robí. 

Riešenie týchto otázok je aktuálnejšie ako kedykoľvek doteraz. Vďaka rovnováhe a stabilite v piliéri Work sme produktívnejší, úspešnejší, cítime sa istejšie, ale zároveň máme môžnosť byť na seba hrdí. Čerešničkou na torte môže byť nadpriemerné ohodnotenie za prácu, ktorú robíme nadštandardne dobre. Osobný rozvoj v piliéri Work sa stal nevyhnutným predpokladom pre kariérny rast a budovanie potrebných zručností. Človek v produktívnom veku trávi v práci a myslením na prácu viac ako tretinu života. Aktívny prístup k piliéru Work je investíciou, ktorá sa prejaví v pocite vnútorného uspokojenia piliéru Mindset, väčšou harmóniou v piliéri Relax a poskytuje nám potrebné zdroje pre rozvoj piliérov Activity, Nutrition, Surroundings.

Piliér Relationships

Ľudia si odjakživa vytvárajú sieť vzťahov, partnerstiev a spoluprác. Budovanie siete, ktorá tvorí náš život je mimoriadne dôležité. V ťažkých časoch dokáže byť našou záchrannou sieťou, alebo naopak aj pascou z ktorej sa už nevymotáme. Mnoho ľudí sa dobrovoľne vzdalo budovania fyzických vzťahov a uprednostnilo budovanie tých jednoduchších – na sociálnych sieťach. Tento fenomén je z nášho pohľadu jedným z najzávažnejších rizikových faktorov vážne ohrozujúcich stabilitu a spokojnosť nášho života. Nie je jedno s kým a ako trávime svoj voľný čas. Rozvíjajme zručnosti pre budovanie silných a zdravých vzťahoch, ktoré nás budú podporovať v našom ďalšom raste.

Nadácia Librum Foundation pomáha tam, kde je to potrebné - humanitárna pomoc v spolupráci s ADRA
Nadácia Librum Foundation pomáha tam, kde je to potrebné – humanitárna pomoc v spolupráci s ADRA

Piliér Surrounding

To, že prostredie formuje vie každý. Nie každý si však uvedomuje, že svoje prostredie dokáže formovať a tým ovplyvniť to, čo dostáva späť zo svojho okolia. Práca s prostredím, ktoré nás obklopuje nám dáva obrovský potenciál usmerniť svoj život smerom, ktorým si želáme. Naše okolie tvoria ľudia s ktorými sa stretávame, prostredie v ktorom trávime čas, ale aj to, ako vplývame na prostredie okolo nás. Zamyslite sa nad známymi princípmi akcie a reakcie, alebo princípu zrkadlenia. Aktívna práca s týmito a ďalšími nástrojmi, proaktívny prístup k tomu čo a ako robíme a snaha byť každým dňom lepší je základom pre to, aby sme zmenili svet okolo nás. Aby sme to dokázali, musíme začať každý od seba samého. Nepozerajme na to čo (ne)robia iní, a buďme inšpiráciou a vzorom sebe aj svojim blízkym. 

Networking na evente Librum Education - Mulligan Concept: Upper + Lower Quadrant
Networking na evente Librum Education – Mulligan Concept: Upper + Lower Quadrant

Piliér Mindsetup

Ľudská myseľ je tou najúžasnejšou vecou, ktorej formovanie máme vo svojich rukách. Naše nastavenie mysle nás robí výnimočnými, umožňuje nám robiť fascinujúce veci a prekonávať nemožné. Iba minimum ľudí sa však narodí ako génius s výnimočným talentom. Existuje však oveľa viac výnimočných ľudí, ktorí sú zdrojom inšpirácie ku ktorej vzhliadame. Títo ľudia nemali ani nadpriemerné schopnosti, ani podporu okolia, ani dopredu vyšlapanú cestu. Svojou víziou, odvahou, húževnatosťou si však začali kúsok po kúsku vytvárať svoj svet. Súčasťou ich cesty bývajú pozitívne návyky, pokusy a omyly, ktoré im pomáhajú vytvárať ich pracovno – súkromné prostredie, budovať vzťahy a partnerstvá, inšpirovať okolie a nachádzať tak nové možnosti a zdroje. Neboja sa robiť veci inak, vyjsť z komfortnej zóny a zariskovať. Na svojej ceste sa však neustále učia a to nielen zo svojich chýb, ale najmä z rád a skúseností iných. Majú svoje zdroje inšpirácie, svojich mentorov, coachov, supportérov.

Seminár Librum Talks: Ako dosiahnuť úspech a nevyhorieť?
Seminár Librum Talks: Ako dosiahnuť úspech a nevyhorieť?

Buďte súčasťou sveta Librum a objavte svoje možnosti a zdroje pre lepší život. Či už hľadáte spôsob ako žiť zdravší život, osobný rast pre zvládanie ťažkých životných situácií, vedomosti potrebné pre vašu kariéru, alebo produkty, služby a vzdelanie, ktoré vás v tom podporia, v Librum ste na správnom mieste. Vytvárame mosty medzi príležitosťami, ľuďmi a možnosťami, aby sme vďaka skúsenému tímu kolegov, lektorov, partnerov prispeli do spoločnosti v ktorej žijeme.

Sledujte Librum Newsroom na webe, sociálne siete Instagram @librumlifestyle a na čerpajte inšpiráciu pre váš lepší wellbeing. Vylepšite každý zo svojich piliérov a sledujte pozitívne zmeny vo svojom živote.

Pracujete s ľuďmi, vediete firmu, ale hľadáte spôsob nové možnosti podnikania? Sledujte nás na LinkedIn @Librum a sociálnych sieťach Instagram a Facebook @librumworld a dozviete sa viac o možnostiach vzdelávania, spolupráce, potrebách, trendoch a možnostiach, ktorý svet wellbeing prináša. Buďte trendsetterom vo svojej oblasti vďaka spolupráci s Librum.

Oslovte nás s výzvami, ktorým čelíte a spoločne nájdeme spôsob ako ich zdolať!

Najnovšie články v Newsroom

Našou najvyššou hodnotou je zdravie

Našou najvyššou hodnotou je zdravie

My v Librum podporujeme hodnoty Európskej únie a navyše za jednu z najdôležitejších hodnôt považujeme ochranu a rozvoj ľudského zdravia. Starostlivosť o zdravie ako súčasť nášho wellbeingu je kľúčové a v Librum vytvárame možnosti ako dokáže každý jeden z nás prevziať túto zodpovednosť do svojich rúk.