Margaret Raven

27.8.2017

Margaret RavenKniha Margaret Raven je prvou knihou, ktorú som dostal od nejakého vydavateľstva na recenziu. Samozrejme, veľmi ma to potešilo a už som sa na to tešil.

Až neskôr som uvidel obálku knihy, ale nevedel som o obsahu prakticky nič. Popravde som si hneď nevďačne pomyslel presne toto:,, Ach ..ďalší dievčenský román nejakej teenagerky, v ktorom bude opisovať svoje ľúbostné eskapády.“ Zaujalo ma však priezvisko Raven, ktoré v angličtine znamená havran. Neprikladal som tomu však nejaký väčší význam.

Keď bola kniha KONEČNE vo finálnej podobe a dorazila ku mne vo forme PDF, ihneď som usadol s pripraveným čajom a sušienkami a s grimasou „rýchlo to preletím“ som sa začítal. Aké bolo moje prekvapenie, keď aj napriek tomu, že je to prvotina, príbeh začal pomerne veľmi zaujímavo, veľmi dobre napísaným opisom Margaret a melancholickými úvahami slepca, s ktorým sa očividne priatelila.

Jej smrťou sa to malo skončiť. Omyl, jej smrťou sa všetko len začalo.

Samotný príbeh sa rozvíja len veľmi pomaly, ale nijako mi to nevadilo. V skutočnosti som sa do knihy už pri prvých stranách ponoril a ( čo ma prekvapilo ) skutočne ma veľmi zaujala. Samozrejme, beriem do úvahy, že je to prvotina a tomu odpovedá aj forma štylizácie textu. Ak to však dokážete prehliadnuť, tak vás príjemne poteší pseudo strašidelný príbeh s komickými situáciami.

Príbeh, ktorý je niečím skutočne unikátny

Nemyslím, žeby som sa pri čítaní knihy nudil, aj keď ma nepohltil tak, ako niektoré bestsellery. O čom teda kniha vlastne je ?

Príbeh sa začína smrťou mladého dievčaťa menom Margaret Raven. Jej smrť zahaľuje závoj temnoty a skrytého tajomstva. Aj keď si väčšina myslí, že spáchala samovraždu, jej slepý priateľ vie, že to tak nebolo. Aj pod vyhrážkami ľudí sa snaží záhadu rozlúštiť a narazí na temné udalosti spojené s čiernou mágiou, ktoré sa odohrali pred stovkami rokov v minulosti. Kvôli nim nad mestom vládne temnota a Margaret nebola prvá ani posledná, kto takto umrel.

Nečakajte rytiera v žiarivom brnení ani Ramba, tu je hlavným hrdinom slepec.

Myslím, že opisy postáv autorka píše veľmi dobre, avšak bohužiaľ o slepom Robertovi, ktorý je hlavným hrdinom príbehu, som sa toho veľa nedozvedel. Ani o jeho vzhľade a ani živote. Taktiež chýbali podrobnejšie opisy niektorých miest, kde sa práve postavy nachádzali.

Samotný príbeh i zápletka boli trošku komplikovanejšie, ale autorka sa v ňom naštastie nezamotala a v príbehu som sa tak stratil len párkrát.

Podobne, ako na konci Harryho Pottera 5, aj tu sa končí príbeh s nejasným koncom a evokuje, že autorka bude určite pracovať na ďalšej časti. Som teda zvedavý na pokračovanie a nepochybujem, že druhá časť bude ešte lepšia ako táto.

V spolupráci s Magna Publishing

Táto kniha ako druhá v poradí vyšla vo vydavateľstve Magna Publishing. Je to nové slovenské vydavateľstvo založené v marci 2017, z lásky ku knihám. Ako opisujú vydavateľstvo ľudia, ktorí ho založili ?

Nezameriavame sa len na jeden druh prózy, ale sme inovatívni a flexibilní voči potrebám a túžbam našich čitateľov. Naším hlavným cieľom je maximálna podpora autorov, ktorým ponúkame širokú škálu možností. Nechceme obmedzovať, ale chceme tvoriť plnohodnotné diela. Každý autor má u nás plnú kontrolu nad svojou tvorbou. Ctíme si čitateľa, a preto je našou prioritou prinášať na knižný trh kvalitné diela.

Záverom

Ako som písal, je to autorkina prvotina, no oveľa lepšia než väčšina prvotín iných autorov. Je jasné, že nie každý je Tolkien či Rowlingová a aj preto by sa pri kritike tejto knihy malo vziať do úvahy jej porovnanie s inými. Veľmi zaujímavo túto knihu zrecenzovala aj ďalšia mladá blogerka Maggie. Jej recenzia na jej blogu Never trust a duck je v podstate ( aj keď to nerád priznávam ) ešte oveľa lepšia než moja a tak by vás mohla určite zaujať.

Bez priveľkých očakávaní tak zaujme a poteší takmer každého a verím, že vás kniha zaujme aspoň tak, ako zaujala mňa.


 

Knihu Margaret Raven si môžete zakúpiť už teraz v elektronickej podobe TU

 


 

Ďalšie knihy z tejto kategórie

Žiadne komentáre

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: